Halkalı Gümrük Kapısı Çatalca'ya Taşınacak

 

Esendere, Kapıköy, Dilucu ve Çıldır-Aktaş gümrük kapıları yenileniyor. Halkalı Gümrüğü Çatalca’ya taşınıyor. Bunun için 225 milyon TL’lik yatırım yapacaklarını belirten Odalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Halkalı Gümrüğü Çatalca’da 220 dönüm arazide yeniden inşa edilecek. Yatırım 1 yılda tamamlanacak” dedi.

5 kapı modernize edilecek

Türkiye’nin en büyük Kara Gümrük Müdürlüğü olan ve günde 700 TIR, yılda 40 milyar dolarlık malın işlem gördüğü Halkalı Gümrük Müdürlüğü Çatalca’ya taşınıyor. Projeyi yap-işlet-devret modeli ile Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yapacak. Dün TOBB’un Ankara’daki merkezinde imzalanan protokol kapsamında Esendere, Kapıköy, Dilucu ve Çıldır-Aktaş gümrük kapısı modernize edilecek Halkalı Gümrüğü de taşınacak.

225 milyon TL’lik yatırım

Proje ile 225 milyon TL’lik yatırım yapacaklarını söyleyen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu 1 yılda yatırımları tamamlayarak açılışı gerçekleştireceklerini kaydetti. Halkalı Gümrüğü'nün Çatalca’da 220 dönüm arazide yeniden inşa edileceğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Uygulama ile Doğu-Batı ticareti gelişecek. Doğu’daki 4 kapının modernizasyonu istihdama ticarete büyük katkı sağlayacak” dedi.

Bütçeden hiçbir kaynak aktarılmadı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Esendere, Kapıköy, Dilucu ve Çıldır-Aktaş gümrük kapıları ile Halkalı Gümrüğü’nün yenilenmesi ve modernizasyonunun, bütçeden hiçbir kaynak aktarılmadan, yap-işlet-devret modeliyle yapılacağını söyledi. Bugüne kadar 7 gümrük kapısının yenilendiğini aktaran Yazıcı, “Bunların ardından 8 gümrük kapımız daha kalıyor yenilenmesi gereken. Bunları da en kısa zamanda yapacağız” dedi.