MEDYA MERKEZİ

MEDYA MERKEZİ

Avrupa Kapısı'nı TOBB İşletecek
Eklenme Tarihi : 28.08.2007

Kapıkule Sınır Kapısı’nın yap – işlet – devret modeliyle TOBB tarafından modernizasyonuna ilişkin protokol, dün imzalandı. TOBB Kapıkule’yi 20 yıl işletip devredecek Kapıkule Sınır Kapısı’nın yap – işlet – devret modeliyle TOBB tarafından modernizasyonuna ilişkin protokol, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katıldığı bir törenle imzalandı. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, OECD’nin 5 yıl arka arkaya ihracat şampiyonu ülkesi olmanın kolay olmadığını belirterek,’’Gümrüklerde bu modernizasyon çalışmamız olmasaydı, gümrükleri yasa dışı işlerde en zor, yasal işlerde en kolay idareler haline getirmemiş olsaydık, bugünleri böyle rahat göremezdik’’ dedi.

Haber Küpürü

Kapıkule Sınır Kapısı’nın yap – işlet – devret modeliyle TOBB tarafından modernizasyonuna ilişkin protokol, dün imzalandı. TOBB Kapıkule’yi 20 yıl işletip devredecek

Kapıkule Sınır Kapısı’nın yap – işlet – devret modeliyle TOBB tarafından modernizasyonuna ilişkin protokol, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katıldığı bir törenle imzalandı. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, OECD’nin 5 yıl arka arkaya ihracat şampiyonu ülkesi olmanın kolay olmadığını belirterek,’’Gümrüklerde bu modernizasyon çalışmamız olmasaydı, gümrükleri yasa dışı işlerde en zor, yasal işlerde en kolay idareler haline getirmemiş olsaydık, bugünleri böyle rahat göremezdik’’ dedi.

18 Ayda Tamamlanacak

Modernizasyonu gerçekleştirilecek olan Kapıkule Sınır Kapısının inşaatının 131 milyon 980 bin YTL’ye mal olması ve 18 ayda tamamlanması planlanıyor. Törende konuşan Tüzmen, 4 yıl önce Kapıkule’ye geldiğinde, araçlarda kuyruk sıkıntılarını konuştuklarını, bugün ise aldıkları tedbirlerle bu sıkıntıların geride kaldığını söyledi. Tüzmen, Türkiye’nin dış ticaret hacminin 250 milyar dolar olduğu bir ortamda Türkiye’ye yakışan gümrük kapılarının önemini vurguladı. Tüzmen, ‘’Kapıkule dünyanın en büyük ikinci, Avrupa’nın en büyük gümrük kapısıdır. Senede 400 bine varan araç, 4 milyona varan insan geçişi var. Burada aksaklıklar olması normal. Ancak yapılan özverili çalışmalarla son 3-4 seneyi sıkıntısız geçirdik’’dedi.

İhale 60 Gün İçinde 

Sınır kapılarının modernizasyonu projesinde en önemli aşamanın Kapıkule Gümrük Kapısının modernizasyonu olduğuna işaret eden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, kara sınırı kapılarında Türkiye’ye giriş-çıkış yapan araçların yüzde 35’inin, toplam yolcuların ise yüzde 42’sinin Kapıkule Gümrük Kapısı’nı kullandığını belirterek, uygulama projesi çalışmalarını sonuçlandırmak üzere olduklarını, proje ihalesini 60 gün içinde yapmayı hedeflediklerini ifade etti. Kapıkule Gümrük Kapısı’nın işletme süresi 20 yıl olarak belirlenmişti