MEDYA MERKEZİ

MEDYA MERKEZİ

Cilvegözü Örnek Oldu, Sırada 6 Gümrük Kapısı Daha Var
Eklenme Tarihi : 10.12.2007

Türkiye’nin Suriye’ye açılan kapısı olan Cilvegözü Sınır Kapısı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve 5 bakanın katılımıyla yeni ve modern yüzüyle dün hizmete açıldı.

Haber Küpürü

Türkiye’nin Suriye’ye açılan kapısı olan Cilvegözü Sınır Kapısı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve 5 bakanın katılımıyla yeni ve modern yüzüyle dün hizmete açıldı. Sınır kapılarını, Türkiye’nin yaşadığı dönüşüm ve değişime uygun hale getirme çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Başbakan Erdoğan,  TOBB ile yaptıkları anlaşma uyarınca yap-işlet-devret sistemiyle bunu gerçekleştirdiklerini söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ekonomisinin restorasyon değil, adeta bir yeniden inşa dönemi yaşadığını belirterek "Türkiye ekonomisi iç ve dış krizlere karşı fevkalede dayanıklı, giderek daha fazla kısa vadeli değil, orta ve uzun vadeli projeler için tercih edilen istikrarlı, güvenilen bir ekonomi haline gelmiştir" dedi.

Yeni Kapılar YPK'ya sunuldu

Açılış sonrası TOBB Bakanı Rifar Hisarcıklıoğlu, Gümrük Müsteşarı Emin Zararsız ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi. Hiasrcıklıoğlu "Sınır kapılarının modernizasyonu, kamu-özel işbirliğinin en somut ve en güzel örneklerinden bir tanesidir" dedi. Gümrük Müsteşarı Emin Zararsız ise Türkgözü, Esendere, Akçakale, Kapıköy, Yayladağı ve Nusaybin sınır kapılarının yap-işlet-devret modeliyle modernize edilmesi işin Yüksek Planlama Kurulu'na(YPK) yetki istemiyle yazı yazdıklarını açıkladı.