MEDYA MERKEZİ

MEDYA MERKEZİ

Edirne’de Kapıkule Tır Parkı’nın Temel Atma Töreni Yapıldı
Eklenme Tarihi : 01.03.2015

Edirne Kapıkule Sınır Kapısı’nda yapılması planlanan ‘Kapıkule TIR Parkı’ projesinin temel atma töreni yapıldı. TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, uzun TIR kuyruklarının Edirne’de oluşturduğu çağ dışı görüntülerin artık ortadan kalkacağını belirterek, “ TIR Parkı sayesinde modern bir dünya devleti görüntüsüne geçmiş olacağız” dedi.

Edirne Kapıkule Sınır Kapısı’nda yapılması planlanan ‘Kapıkule TIR Parkı’ projesinin temel atma töreni yapıldı. TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, uzun TIR kuyruklarının Edirne’de oluşturduğu çağ dışı görüntülerin artık ortadan kalkacağını belirterek, “ TIR Parkı sayesinde modern bir dünya devleti görüntüsüne geçmiş olacağız” dedi.

Edirne Kapıkule Sınır Kapısı’nda özellikle yaz aylarında yaşanan uzun TIR kuyruklarının ortadan kalkması ve TIR şoförlerinin ihtiyaçlarının karşılanması için yapılması planlanan yaklaşık 300 TIR kapasiteli dev 2 Kapıkule TIR Parkı’ projesinin temel atma töreni gerçekleştirildi. TIR Parkı’nın temel atma törenine, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Gümrük ve Turizm İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne Ticaret Borsası Özay Öztürk, Edirne İl Jandarma Komutanı Albay Kamuran Ersan, İl Emniyet Müdürü Adnan Armağan Erdoğan, kamu ve kurum il müdürleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı.
 

Çağ dışı manzara sona erecek.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, temel atma töreni öncesi yaptığı konuşmada, TIR sürücülerinin yazın sıcakta, kışın soğukta eziyet çektiklerini hatırlatarak, “Mallarımızı Avrupa ülkelerine taşıyan şoförlerimiz en insani ihtiyaçlarını bile maalesef gideremiyordu. Allah aşkına üç dört gün bir yerde beklemek zorunda kalacaksınız ama lavabo ihtiyacını giderebilecek bir yer yoktu. Çok açık söylüyorum. Bu çağ dışı görüntü ne ülkemize, ne Edirne’ye bir Türkiye’nin batıya açılan kapısına yakışmıyor. Ama artık temelini atacağımız bu tesisle birlikte bu görüntüler inşallah sona erecek. Bu çağ dışı manzara sona erecek. TIR’larımız Avrupa muadilleriyle aynı standartlarda modern bir parka kavuşacak. Tır Parkı otomasyon sistemi ile çalışacak. Parka giren her şoför eline alacağı cihazı ile ne zaman yola çıkacağını görebilecek. Ve kendisine sıra yaklaştığı zaman çağrı cihazı uyarı verecek” dedi.

Modern bir dünya devletine görüntüsüne geçmiş olacağız

Hisarcıklıoğlu, TIR şoförleri için duş dahil olmak üzere her türlü ihtiyaçlarını giderebilecek mekanlar bu tesiste olacağını dile getirerek,”Vakit geçirebilecekleri, yiyebilecekleri, gazete okuyabilecekleri, oturabilecekleri bir alanları olacak. Ayrıca TIR’ların bakım ve onarım hizmeti alabileceği servis alanları da burada bulunabilecek. Uluslar arası taşımacılık için gerekli geçiş belgelerinin dağıtılacağı tesis sayesinde sürücülerin ihtiyacı olan tüm hizmetleri tek noktadan erişimini sağlayacağız. Tüm bunlar sayesinde bu kuyruklardan dolayı üçüncü dünya devleti görüntüsünden modern bir dünya devleti görüntüsüne geçmiş olacağız. İnşallah bu TIR Parkı tesisi 4 ay içerisinde tamamlamayı planlıyoruz. Kapıkule’de olduğu gibi modernize ettiğimiz diğer sınır kapılarında da benzer standartlara sahip TIR parklarını yapmayı arzu ediyoruz. İnşallah bu kapsamda kamu önümüzü açarsa en iyisini en kısa sürede yaparız ifadelerini kullandı. Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu da, “TIR Parkı’nın bölge insanımıza, Edirne’mize ve özellikle tır şoförlerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Burada binlerce kilometreye kadar uzayan kuyrukların artık bittiği ve TIR şoförlerimizin daha çağdaş, daha modern, daha medeni koşullarda beklediği ve hizmet aldıkları bir park olacak” dedi. Konuşmaların ardından Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki heyet hep birlikte önlerinde bulunan düzenekteki butonlara basarak temel atma törenini gerçekleştirdi.