MEDYA MERKEZİ

MEDYA MERKEZİ

Gürcistan'a Yeni Kapı
Eklenme Tarihi : 24.03.2008

TOBB tarafından modernizasyonu yapılacak Sarp Kapısı’nın temel atma töreninde konuşan Başbakan Yardımcısı Yazıcı, 120 gümrük kapısı için yenilik müjdesi verdi.

Haber Küpürü

TOBB tarafından modernizasyonu yapılacak Sarp Kapısı’nın temel atma töreninde konuşan Başbakan Yardımcısı Yazıcı, 120 gümrük kapısı için yenilik müjdesi verdi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, 120 gümrük kapısını modernize ederek ‘gümrükten mal çıkarma işkencesi’ tabirini kaldırma çabası içinde bulunduklarını söyledi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yap – işlet – devret modeliyle modernizasyonu yapılacak Sarp Sınır Kapısı’nın temeli törenle atıldı. Törene katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, AK Parti iktidarıyla beraber Türkiye’de yaşanan kalkınma hamlesinin dost ve kardeş Gürcistan’da yaşanmasının bölge için büyük bir kazanım olduğunu ifade etti. Hükümeti devraldıkları zaman Gürcistan ile karşılıklı ticaretin 240 milyon dolar düzeyinde bulunduğunu işaret eden Yazıcı, bugün bu rakamın, 850 milyon dolara çıktığını, bu yılsonu itibariyle de 1 milyar dolarlık ticaret hacmi hedeflendiğini belirtti. Türk firmalarının da Gürcistan’da Telekom başta olmak üzere liman işletmeciliği, tekstil, inşaat, gıda, bankacılık gibi birçok alanda faaliyet gösterdiğine işaret eden Yazıcı, halen Türk müteahhitlerinin, söz konusu ülkede 350 milyon dolarlık proje üstlendiğini söyledi.

Hisarcıklıoğlu: Yılda 500 bin araç geçecek

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da törende yaptığı konuşmada, dış ticaret hacminin yüzde 40’ının kara sınır kapılarından gerçekleştiğini, dolayısıyla sınır kapılarının etkin ve verimli kullanımı için yapılan her türlü girişimin Türkiye ekonomisi için çok önemli olduğunu belirtti. Sarp Sınır Kapısı’ndan yılda 180 bin araç ile 1 milyon 300 bin yolcunun giriş yaptığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, yapılacak modernizasyon sonunda söz konusu sınır kapısının yılda toplam 500 bin araç ile 3 milyon yolcuya hizmet verebilir hale geleceğini söyledi.

Gürcüler Memnun

Törene katılan Gürcistan Maliye Bakanı Nika Gilavri de 2007 yılına kadar Gürcistan’ın en önemli ticaret partnerinin Rusya olduğunu, 2007’den sonra ise Türkiye’nin en önemli ticaret partnerleri haline geldiğini söyledi.