MEDYA MERKEZİ

MEDYA MERKEZİ

Gürcistan'la Gümrükte 'Tek Kapı' Dönemi
Eklenme Tarihi : 06.03.2009

TOBB tarafından modernize edilen ve dün açılışı yapılan Sarp Sınır Kapısı’nda ortak gümrük kontrolü dönemi başlıyor. Türkiye ve Gürcistan gümrük yetkililileri kapdaki tek bir kontrol alanında işlem yapacak.

Haber Küpürü

TOBB tarafından modernize edilen ve dün açılışı yapılan Sarp Sınır Kapısı’nda ortak gümrük kontrolü dönemi başlıyor. Türkiye ve Gürcistan gümrük yetkililileri kapdaki tek bir kontrol alanında işlem yapacak.

Gürcistan ile Türkiye sınır kapılarında ortak gümrük kontrolüne geçiyor. Böylelikle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin modernizasyon çalışmalarını tamamlamasıyla dün açılışı yapılan Sarp Sınır Kapısında iki ülke gümrük yetkilileri tek bir kontrol alanında işlem yapacak. Bu sayade işlemlerin hızlanmasıyla ortak ticaretin kolaylaşması bekleniyor. Bu ortaklığın diğer İpekyol u güzergâhındaki ülkelerle de gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. Açılışta konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ortak projlerle Asya ve Avrupayı birbirine bağladıklarını belirtirken, “Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Tiflis-Erzurum ile hepsinden önemlisi İpek demiryolu olayı Pekinden alın Londra’ya kadar bir bağlantıdır” dedi. Gürcistan Cumhurbaşkanı Mikhail Saakaşvili de iki ülke arasında geçilen “tek kapı” ortaklığını İsviçre-Fransa ortaklığına benzetti. Dış ticarette ve müteahhitlikte işbirliğinin geliştiğine işaret eden Saakaşvili “ Çin, Avrupa’ya doğrudan bağlanacak. Havaalanı ve liman kapasitesini de arttırıyoruz” dedi.

Maliyetler azalacak

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı da yapımına 1yıl önce başlanan Sarp Sınır Kapısı’nın sadece Gürcistan’a açılan bir kapı olmadığını belirtirken, kapının Kafkasya bölgesi ile Çin’e kadar uzanarak İpek Yolu güzergahina açılması yönünden de önem taşıdığını söyledi. Bu hattaki 16 ülkenin gümrük idaresiyle ortak çalıştıklaını söyleyen Yazıcı, Sarp kapısında Gürcistan’la gerçekleştirecekleri “tek kapı” projesiyle sınır gümrük idarelerindeki altyapı ve işletme maliyetlerinin de azalacağını belirtti.

TOBB Başkanı Rıfat Hisaarcıklıoğlu ise Sarp Sınır Kapısı için 20milyon dolar yatırıldığını ve tamamlanan modernizasyonla kapının 750bin araç ve 4 milyon yolcuya hizmet verebilir hale geldiğini ifade etti. Hisarcıklıoğlu Gürcistan ile Azerbaycan arasındaki gümrük kapısının yapımına da talip olduklarını söyledi.