MEDYA MERKEZİ

MEDYA MERKEZİ

Kapıkule Dünyanın En Büyük Kara Sınır Kapısı Olacak
Eklenme Tarihi : 26.07.2007

Günde 33 bin kişi ve 5200 taşıtın giriş yaptığı Kapıkule’nin modernizasyonuna eylülde başlanıyor. İki yılda bitmesi beklenen çalışmalar için 100 milyon YTL’nin üzerinde bir bütçe ayrıldı.

Haber Küpürü

Günde 33 bin kişi ve 5200 taşıtın giriş yaptığı Kapıkule’nin modernizasyonuna eylülde başlanıyor. İki yılda bitmesi beklenen çalışmalar için 100 milyon YTL’nin üzerinde bir bütçe ayrıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) gümrükleri modernizasyon çalışmasında sıra Kapıkuleye geldi. İki yılda tamamlanması beklenen çalışmalar eylülde başlayacak.

Gümrük Müsteşar Vekili Bülent Ertem, Referansa yaptığı açıklamada, modernizasyon çalışmasının 2 yıl içinde tamamlanacağını söyledi. Kapıkulede yaz sezonu nedeniyle giriş çıkışların yoğun olduğunu belirten Ertem “Eylülde yoğunluk bitince Kapıkule’ye kazma vurulacak” dedi.

İpsala kendini 2 yılda amorti etti

100 milyon YTL’nin üzerinde bir bütçeyle yenilenecek kapının dünyanın en büyük kara sınır kapısı olacağını belirten Ertem “Günde 5200 taşıt, yaklaşık da 33 bin kişi Türkiye’ye bu kapıdan giriş yapıyor. Dünyada herhangi bir yerde böyle bir kapı yok, hatta 2’ncisi de yok” dedi. Ertem, gümrük idarelerinin yap-işlet-devret(YİD) modeliyle yenilenmesini “Türk Mucizesi” olarak tanımlarken “Bu gümrükler Türkiye bütçesiyle 100 yılda yapılamazdı. 5 yılda gümrük kapılarında Avrupa standartlarının üzerine çıkılacak” dedi. Kapıların yenilenmesine Habur’dan başlandığını hatırlatan Ertem, Nusaybin ile Akçakale kapılarının inşaatının ise devam ettiğini söyledi.

Yolsuzluğa güm-kart engeli

Ertem İpsala kapısının da yenilenmenin ardından 2 yıldır faaliyette olduğunu ve bu süre içinde maliyetini amorti ettiğini belirtirken kapılarda artık kafeterya, satış mağazaları gibi ünitelerden gelir elde dildiğine dikkat çekti. Ertem, “Habur’daki berber dükkanının aletleri ışınlarla dezenfekte ediliyor. Venedik ve Beyoğlu gibi, isimler taşıyan restaurantlar hizmet veriyor” dedi. Gümrük işlemlerine kolaylık getirmek için çalıştıklarını da belirten Ertem “Vakıflar Bankası ve Turkcell’le yaklaşık 20 gün önce yaptığımız yeni bir anlaşmayla firma yetkilileri, bir şifreyle cep telefonuyla gümrük beyannamesini elektronik imzayla imzalayabiliyor” dedi. Ertem, Ankara-Esenboğa’da pilot uygulamasına başladıkları gümrüklerde para yerine geçecek akıllı “güm-kart”ları da İstanbul’da yaygınlaştıracaklarını belirtirken “Menfaati de ortadan kaldıracak bu kartlar, Vakıflar bankasından alınıyor” dedi.