MEDYA MERKEZİ

MEDYA MERKEZİ

Kapıkule'nin Kuyruk Çilesi Son Buluyor
Eklenme Tarihi : 20.06.2009

Dünyanın ikinci, Avrupa’nın en işlek sınır kapısı olan ve 130 milyon TL yatırım ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından modernize edilen Kapıkule sınır kapısı, Hamzabeyli sınır kapısı ile birlikte açıldı.

Haber Küpürü

Dünyanın ikinci, Avrupa’nın en işlek sınır kapısı olan ve 130 milyon TL yatırım ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından modernize edilen Kapıkule sınır kapısı, Hamzabeyli sınır kapısı ile birlikte açıldı.

Törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gerçekleştirilen modernizasyonun, sınır kapılarındaki çileyi sona erdireceğini aktararak, “2008 yılında 5 milyona yakın yolcu 700 binden fazla araç bu gümrük kapımızı kullandılar. Gümrük kapıları ve hava alanları bir ülke hakkında hem ilk hem de son intibarları oluşturan yapılardır. Biz artık Kapıkule başta olmak üzere sınır kapılarımızda uzun araç konvoyları, uzun TIR konvoyları, bunları asla görmek istemiyoruz. Sınır kapılarının birer çile kapısına dönüştüğüne şahit olmak istemiyoruz. İşte bugün bu çilenin bittiği gündür. Yaptığımız çalışmalar, Türk misafirperverliğini sınır kapılarından başlatıyor, kaliteli hızlı ve güvenli hizmetler sunarak tüm misafirlerimizi modern Türkiye’ye kabul ediyor ya da modern Türkiye’den uğurluyoruz” diye konuştu. Başbakan Erdoğan, Bulgaristan ve Romanya ile birlikte üye sayısı 27’ye ulaşan AB’nin Türkiye’nin tek batı sınırı haline geldiğini aktardı.

 Türkiye’nin ticaret hacminin yüzde 53’ünün kara hudut kapılarından gerçekleştirildiğini anlatan Devlet Bakanı Hayati Yazıcı da, “Ülkeye giriş çıkış yapan araçların % 51 i yolcuların % 40 ı kara hudut kapılarını kullanmaktadır. Bu çerçevede hükümetimiz Gümrük Müsteşarlığı kapsamında önemli açılımlar gerçekleştirmiştir. Geçen yıl bu kapıdan 1 milyon 200 bin araç geçmişken bu kapının kapasitesi 5 milyon araç olarak belirlenmiş ve günlük 45 bin insanın geçiş yapacağı şekilde alt yapısı tasarlanmıştır.

23 Yeni Peron Eklendi…

 Toplam 333 bin metrekare alan üzerinde bulunan Kapıkule Sınır Kapısı’nda, Tır bölümüne 5 giriş 6 çıkış olmak üzere 11, yolcu bölümüne de 12 giriş 11 çıkış olmak üzere 23 peron eklendi. Kapıkule’den 2008 yılında 1 milyon 200 bin olan geçiş sayısının modernizasyon sonrası 5 milyona çıkarılması hedefleniyor. Başbakan Erdoğan’ın katılımı ile sınır kapılarının açılışı için dün Edirne ‘de düzenlenen törende konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, projelerinin TOBB öncülüğünde yap işlet devret modeli ile yürütüldüğünü açıkladı. Sınır kapısı yenilme projelerinin kamu-özel sektör işbirliğini tüm dünyaya örnek teşkil edecek bir model ortaya çıkardığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, Kapıkule için yaklaşık 130 milyon TL, Hamzabeyli için ise yaklaşık 10 milyon TL yatırım yaptıklarını açıkladı. Hisarcıklıoğlu, kapıların öngörülen sürelerden önce tamamlandığına işaret ederek, “Kapıkule sınır kapısı 334 bin metrekareye yayılmış olup, toplam inşaat alanı 41 bin metrekaredir. İnşaatın yatırım süresi olarak 18 ay olarak belirlenmesine rağmen 14 ayda tamamlandı. Hamzabeyli için ise yaklaşık 10 milyon lira yatırım yapılmış olup, buranın inşaatı da 8 ay gibi kısa bir sürede tamamlanmıştır. Modernizasyon öncesi Kapıkule gümrük kapısından yıllık araç geçiş kapasitesinin 4 katına çıkararak, 5 milyona ulaşması hedeflenmektedir. Tüm işlemler otomasyon sistemi ile gerçekleştirilecek olup, geçişler hızlanacak, bekleme ve işlem süreleri kısalacak”  diye konuştu.

Bekleme Süresi 10 dakikaya indi…

 Hisarcıklıoğlu, kapılarda kullanılan ve ithal edilen x-ray cihazlarının Türkiye’de üretimi için TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ile birlikte çalışmalara başladıklarını aktardı. Hisarcıklıoğlu gümrük kapılarındaki ortalama bekleme süresinin 30 dakikadan 10 dakikaya indirildiğini, araç kapasitesinin de 4 milyondan, 14 milyona çıktığını söyledi.