MEDYA MERKEZİ

MEDYA MERKEZİ

Sarp Gümrük Kapısı Açılış Töreni
Eklenme Tarihi : 01-03-2019

Gürcistan’a ve İpek Yolu’na açılan yıllık yaklaşık 7 milyon yolcuya hizmet veren ve 2018 yıl sonu itibariyle yenileme çalışmaları tamamlanarak hizmet vermeye devam etmekte olan Sarp Gümrük Kapısı, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın da videokonferans yöntemiyle katıldığı bir törenle açıldı.

Haber Küpürü

Gürcistan’a ve İpek Yolu’na açılan yıllık yaklaşık 7 milyon yolcuya hizmet vermekte olan Sarp Gümrük Kapısı  mevcut yükü daha verimli şekilde kaldırabilmek adına 2016 yılında yenileme çalışmalarına başlamıştı. 2018 yıl sonu itibariyle yenileme çalışmaları tamamlanarak hizmet vermeye devam etmekte olan Sarp Gümrük Kapısı, Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan, TOBB Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Gürcistan Maliye Bakanı Sayın Ivane Matchavariani, Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Sayın George Kobulia, GTİ AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın M. Arif Parmaksız, TİM Başkanı Sayın İsmail Gülle, TESK Başkanı Bendevi Palandöken ve bölge oda/borsa başkanlarının katıldığı törenle hizmete açıldı. Törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da videokonferans yöntemiyle katıldı.

-Ticaret Bakanı Sayın Pekcan

Gürcistan'a açılan en önemli sınır kapısı olduğunu ve Avurpa ile Asyayı birleştiren sınır kapısının modernizasyonunu gerçekleştirdiklerinden bahsetti.

Yeni dünya düzeninde var olmak, daha güçlü ekonomilere, yüksek gelirli ülkeler ligine yükselmek ve refahı toplumun her kesimine yaymanın gelecek kuşaklara daha güçlü ve parlak ülke bırakılmasını sağlayacağını vurgulayan Pekcan, "Bunun yolu ticaretten geçiyor. Refahın ve zenginliğin kapısı, gümrük kapılarıdır. Ticaret ise bunun anahtarı. Burada yaptığımız çalışmalar, ticaretin kolaylaştırılması, geliştirilmesi, gümrük kapılarının modernize olup dijitalleşmesi, şeffaflaşması ve etkinleştirilmesine hizmet etmektedir." dedi.

Pekcan, bakanlık olarak reform çalışmalarında ticaret yapanların taleplerini ve ihtiyaçlarını ön planda tuttuklarının altını çizerek, şu değerlendirmede bulundu:
"Sürekli istişare ediyor, görüş ve önerileri değerlendiriyoruz. Ticaretin önündeki engelleri kaldırmak için el birliğiyle çalışıyoruz. Ne iş yaparsak yapalım, ister işçi, ister usta, ister işveren, ister ihracatçı, ne olduğumuz değil, ne yaptığımız ve nasıl yaptığımız önemli. Dolayısıyla yaptığımız işi en iyi şekilde yapmak için hepimiz var gücümüzle çalıştık, çalışıyoruz ve çalışacağız."
Bakanlık olarak her zaman iş dünyasının yanında olduklarına dikkati çeken Pekcan, "Gümrüklerde her zaman işlerin daha hızlı, daha kolay, daha ucuz, daha güvenilir ve daha şeffaf olması için çalışacağız. Bu yolda, dijitalleşme yolunda attığımız ciddi adımlar var. Güzel şeyler yapıyoruz, bunu daha da ileri taşıyacağız." diye konuştu.

-TOBB Başkanı Sayın Hisarcıklıoğlu

Ekonomide temel bir kural işlediğini vurgulayarak, “Bir yerde ticaret varsa para vardır. Para varsa da zenginlik vardır. Bizi hayalimiz de ticaretin rotasını yeniden bu coğrafyaya çevirmekti. Biz bu hayalin peşinden koştuk. Sarp Sınır Kapısını yenilemek suretiyle,  şimdi bu hayali gerçeğe çevirmeye bir adım daha yaklaştık. Burası önce Karadeniz, sonra Anadolu’nun, Kafkasya ve Orta Asya’ya açılan kapısı olacak” dedi. 
 
TOBB olarak hep bu vizyonla hareket ettiklerini belirten Hisarcıklıoğlu, “Hükümetimizin olumlu yaklaşımı ve onayıyla dünyada bir ilki gerçekleştirdik. Kara gümrük kapılarını yap-işlet-devret modeliyle modernize etmeye başladık. Bunu yaparken de devlete tek bir kuruş maliyet yüklemedik. Tersine daha etkin ve hacimli çalışan kapılar sayesinde, devletin vergi gelirleri katlanarak arttı” ifadelerini kullandı.
 
10 sınır kapısını yenilediklerini anımsatan Hisarcıklıoğlu, modernize ettikleri kapılarda, bekleme sürelerinin yarı yarıya düştüğünü, geçiş hacminin de 4 kat arttığını söyledi.
 
-GTİ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Parmaksız
 
Sarp Gümrük Kapısı’nın 2009 yılında modernize edilerek hizmete açıldığını, ancak pasaportsuz geçişle birlikte yaşanan yoğunluk nedeniyle kapasiteyi artırmak amacıyla 2016 yılında yeniden inşaya başladıklarını anlattı. 
 
- TİM Başkanı Sayın İsmail Gülle
TİM Başkanı İsmail Gülle de gümrük kapısının hem bölgeye hem iki ülkeye hem de Türk ekonomisine hayırlı olmasını diledi.