MEDYA MERKEZİ

MEDYA MERKEZİ

Sarp Sınır Kapısı Yenileniyor
Eklenme Tarihi : 24.03.2008

TOBB tarafından ‘yap – işlet – devret’ le modernizasyonu yapılacak Sarp kapısının temeli atıldı. Kapı, Türkiye’nin Gürcistan ve Azerbaycan’la ticaretine olumlu yansıyacak. Türkiye’nin Kafkaslara ve Orta Asya’ya açılan kapısı durumundaki Sarp sınır kapısı, TOBB tarafından modernize edilecek.

Haber Küpürü

TOBB tarafından ‘yap – işlet – devret’ le modernizasyonu yapılacak Sarp kapısının temeli atıldı. Kapı, Türkiye’nin Gürcistan ve Azerbaycan’la ticaretine olumlu yansıyacak.

Türkiye’nin Kafkaslara ve Orta Asya’ya açılan kapısı durumundaki Sarp sınır kapısı, TOBB tarafından modernize edilecek.

41 milyon YTL’ye mal olacak modernizasyon sonrası Türkiye’nin Gürcistan ve Azerbaycan’la dış ticareti olumlu etkilenecek. TOBB’ a bağlı Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş. tarafından modernize edilecek Sarp sınır kapısında dün temel atma töreni yapıldı. Törene Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile çok sayıda işadamının yanı sıra Gürcistan Maliye Bakanı, odalar birliği başkanı ve Batum Belediye Başkanı da katıldı.

 Gümrük A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız, Gümrük Müsteşarlığı ile işbirliği çerçevesinde yap – işlet – devret projesiyle yapılacak Sarp sınır kapısını 20 yıl süreyle işleteceklerini bildirdi. Parmaksız, kurulacak sistemle yolcuların araçlarını terk etmeden tüm işlemlerin tamamlanacağını ifade etti.    

 500 bin araca çıkacak

Kapıkule kapısındaki çalışmaların devam ettiğini, Hamzabey sınır kapısında da bir ayda inşaata başlayacaklarını belirten Rifat Hisarcıklıoğlu, Nusaybin ve Dereköy kapılarındaki çalışmaların da devam ettiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, halen Sarp sınır kapısından yılda 180 bin araç ve 1 milyon 300 bin yolcuya hizmet ettiğini, modernizasyonun ardından kapasitenin yıllık 500 bin araç ve 3 milyon yolcuya ulaşacağını söyledi.

 Gürcistan ile karşılıklı işbirliğinin son yıllarda hızla arttığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, son yıllarda Gürcistan ile karşılıklı işbirliğinin hızla artmakta olduğunu, nitekim iki ülke arasında 90 güne kadar vize muafiyeti, Batum Havalimanı’nın ortak kullanımı gibi somut gelişmeler olduğunu bildirdi. Türkiye ile Gürcistan arasında 2006’da tercihli anlaşma imzalandığını, serbest ticaret anlaşmasının tamamlanmak üzere olduğunu kaydeden Rifat Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: ‘’Ticaretimiz 2006’da 750 milyon dolar iken 2007’de 940 milyon dolara yükseldi. Modernleşmeden sonra bu ilk yılda 1 milyar dolara, sonraki beş yılda 3 milyar dolara ulaşacak. Azerbaycan ile ticaret hacmini de destekleyecek. Tarihi İpekyolu’nun yeniden canlandırılması Doğu Karadeniz sahilindeki kentlerde ekonominin hızla gelişmesini de sağlayacaktır.’’

  Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Hayati Yazıcı da Türk firmalarının şu anda Gürcistan’da pek çok alanda faaliyet gösterdiğini, 200 milyon dolarlık yatırımla bu ülkedeki doğrudan yabancı yatırımların yüzde 10’unun Türk firmalarına ait olduğunu söyledi. Yazıcı, sınır kapılarındaki modernizasyon çalışmalarının dış ticaretin geliştirilmesi açısından büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

 Hayati Yazıcı, sınır kapılarında fiziki alt yapının yanı sıra hizmet kalitesini de artırmayı amaçladıklarını ‘gümrükten mal çıkarma işkencesini’ bitireceklerini söyledi.