MEDYA MERKEZİ

MEDYA MERKEZİ

Sn.Bülent Tüfenkci Sarp Sınır Kapısı'nda İncelemelerde Bulundu
Eklenme Tarihi : 15-12-2016

Bakan Bülent Tüfenkci Artvin'in Hopa İlçesi Sarp Sınır Kapısı'nda incelemelerde bulundu, TIR sürücülerinin uzun süre beklemekten yakınması üzerinde de, yaşanan sorunların giderilmesi için çalıştıklarını belirterek yeniden inşa edilecek kapıda otomasyona geçileceğini söyledi. Suriye'nin Halep kentindeki gelişmeleri de değerlendiren Bakan Tüfenkci, Türkiye'nin kendine sığınanlara hep kucak açtığını hatırlattı, olağanüstü önlem alacak bir durum olmadığını dile getirdi.

Bakan Bülent Tüfenkci Artvin'in Hopa İlçesi Sarp Sınır Kapısı'nda incelemelerde bulundu, TIR sürücülerinin uzun süre beklemekten yakınması üzerinde de, yaşanan sorunların giderilmesi için çalıştıklarını belirterek yeniden inşa edilecek kapıda otomasyona geçileceğini söyledi. Suriye'nin Halep kentindeki gelişmeleri de değerlendiren Bakan Tüfenkci, Türkiye'nin kendine sığınanlara hep kucak açtığını hatırlattı, olağanüstü önlem alacak bir durum olmadığını dile getirdi.

Ankara'dan özel uçakla sabah saatlerinde Gürcistan'ın Batum kentine gelen Bakan Tüfenkci, karayolu ile Artvin'in Hopa İlçesi'ne geçti. Sarp Sınır Kapısı'nda Artvin Valisi Ömer Doğanay ve Rize Valisi Erdoğan Bektaş tarafından karşılanan Bakan Tüfenkci'ye gümrük görevlileri çiçek takdim etti.


SINIR KAPISI YENİDEN İNŞA EDİLİYOR

Sarp Sınır Kapısı'nda basına kapalı gerçekleştirilen toplantının ardından açıklamalarda bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, kapının modernize edilerek yeniden inşa edildiğini belirterek, "Kapıda işleyiş sistemini değiştirerek tek durak esası üzerine kapı yapıyoruz. Şimdiki sistemde 6 yerde dur-kalk işlem yapılırken yeni sistemde bütün işlemleri bir noktada başlayıp bitiriyoruz. Sahanın içerisine yığılmaları önleyecek modern bir sistemi hayata geçireceğiz. Plaka tanıma sistemi de devreye girecek. Kapıdan giriş ve çıkışlarda araçların plakası okunarak yollarına devam etmesini sağlayacağız" dedi.

KAPILARDA OTOMASYONA GEÇİLİYOR

Dış ticaretin gelişmesi ve ihracatın artırılması noktasında gümrüklerde iş ve işlemleri mümkün olduğu kadar otomasyona geçirmeye çalıştıklarını ifade eden Bakan Tüfenkçi açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"İhracat ve ithalatı hızlandırmanın yollarını arıyoruz. Sınır kapıları bölge insanı ve iller içinde önemli. Bununla ilgili sınıra yakın ilçelerimizde ve illerimizde sınır ticareti kapsamında neler yapabiliriz konusunda da önümüzdeki yıl içerisinde ilgili adımları atmış olacağız. Böylelikle ithalat ve ihracatı sınırlamadan ama bunun yansımalarını da, o il ve ilçenin maksimum derecede verim alacağı şekilde hayata geçirmek istiyoruz."

"MURATLI KAPISININ AÇILMASINDA GÜRCİSTAN YAVAŞ DAVRANIYOR"

Türkiye ile Gürcistan arasındaki üçüncü sınır kapısı olacak olan Borçka İlçesi'ndeki Muratlı kapısının açılması noktasında da çalışmaların sürdüğünü ifade eden Bakan Tüfenkçi şunları söyledi:

"Bu konuda Gürcistan tarafı biraz yavaş davranıyordu .Bizlerin, Başbakanımızın ve Cumhurbaşkanımızın girişimleri neticesinde Muratlı kapsının yeniden hayata geçmesi noktasında kapının ete kemiğe büründüğünü söyleyebiliriz. Gürcistan tarafı Başbakan düzeyinde adım atmaya söz verdi. Biz de Türkiye tarafında Muratlı kapsının yeniden ve modern bir kapı olması noktasında proje çalışmalarımıza başladık. İnşallah o kapıyı da Gürcistan'daki gelişmelere paralel olarak hayata geçirmiş olacağız."

TIR KUYRUKLARININ SEBEBİ GÜRCİSTAN

Sarp Sınır Kapısı'ndaki TIR yoğunluğuna ilişkin bir soru üzerine konuşan Bakan Tüfenkçi, bu konuda sorunların Gürcistan tarafından kaynaklandığını belirerek, 'Ankara'ya gidince en üst düzeyde bu konuda girişimlerde bulunacağız. Bu durum kapıdan değil daha çok Gürcistan tarafının uygulamalarından kaynaklanıyor. TIR parkında fazla bekletmeler ve yoldaki bir takım negatif kontrollerden kaynaklanan sebepler olduğu ifade ediliyor. Buna yönelikte dost ilişkilerimize güvenerek adımlarımızı daha da hızlandıracağız" dedi.

HALEP AÇIKLAMASI

Suriye'nin Halep kentindeki gelişmeler üzerine sınır kapılarında alınan önlemlerle ilgili bir soruyu da yanıtlayan Bakan Tüfenkçi, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Orada gerçekten bir insanlık dramı yaşanıyor ve dünya da buna sessiz ve seyirci kalıyor. Türkiye kendine sığınanlara bugüne kadar hep kucak açtı. Kapımıza yığılan ve şu anda olağanüstü önlem alacak bir durum yok. Zaten geçmişten buna tecrübeliyiz. Kapılarımız bu anlamda gerekli hassasiyeti taşıyor. Daha çok ülkemizde değil ülkemize sınır topraklarda kamplar oluşturduk ve o insanları o kamplarda barındıracak potansiyelimiz var. Gelen arkadaşları da zaten o kamplara yerleştiriyoruz."

Artvin Valisi Ömer Doğanay, ziyareti anısına Bakan Tüfenkci'ye tablo hediye etti. Bakan ve beraberindekiler daha sonra Rize'ye hareket etti