MEDYA MERKEZİ

MEDYA MERKEZİ

TOBB Gümrük Kapılarına 90 Milyon YTL Yatırdı
Eklenme Tarihi : 25.01.2008

Ankara(Dünya) – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Gümrük kapılarının modernizasyonu projelerine bugüne kadar birliğimizce gerçekleştirilen yatırım tutarı 90 milyon YTL’yi aşmıştır. Devam eden yatırımlar ile bu rakamın 300 milyon YTL’yi bulması beklenmektedir” dedi.

Haber Küpürü

Ankara(Dünya) – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Gümrük kapılarının modernizasyonu projelerine bugüne kadar birliğimizce gerçekleştirilen yatırım tutarı 90 milyon YTL’yi aşmıştır. Devam eden yatırımlar ile bu rakamın 300 milyon YTL’yi bulması beklenmektedir” dedi.

Hamzabeyli Sınır Kapısı’nın modernizasyonu amacıyla yap-işlet-devret modeliyle yeniden inşası ve işletmesine ilişkin uygulama sözleşmesi, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katıldığı törenle imzalandı.

Törende konuşan Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin 270 milyar doları aşan dış ticaret hacminin yüzde 40’ının, kara sınır kapıları aracılığıyla gerçekleştirildiğini belirterek, yine Türkiye’ye giriş ve çıkış yapan toplam yolcuların yüzde 30’dan fazlasının da kara gümrük kapılarını kullandığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, şöyle dedi: “Bu kapsamda, İpsala Gümrük Kapısı’nın modernizasyonu 2003 yılında 6 ay, Habur Gümrük Kapısı’nın modernizasyonu 8 ay gibi kısa sürede tamamlandı. Tesisler modern imkanlarla donatılarak hizmete sunuldu. Cilvegözü Gümrük Kapısı’nın modernizasyonu 8 ayda tamamlandı, kapının resmi açılışı ise 9 Aralık 2007 tarihinden Başbakanımızın teşrifleriyle yapıldı. Kapıkule ve Sarp gümrük kapılarının inşaat süreci de başlatıldı. Her iki kapının modernizasyonunun tamamlanarak hizmete sunulması planlandı. Gümrük kapılarının modernizasyonu projelerine bugüne kadar birliğimizce gerçekleştirilen yatırım tutarı 90 milyon YTL’yi aştı. Devam eden yatırımla ile bu rakamın 300 milyon YTL’yi bulması bekleniyor.”

Modernizasyon öncesinde Hamzabeyli Gümrük Kapısı’nda yıllık yaklaşık 220 bin araç ve 350 bin yolcuya hizmet verildiğini belirten Hisarcıklıoğlu, modernizasyonun tamamlanmasıyla birlikte 500 bin araç ve 1,5 milyon yolcuya hizmet verilebilir hale geleceğini kaydetti. Hisarcıklıoğlu, Dereköy, Nusaybin ve Akçakale gümrük kapılarına ilişkin çalışmaların da Gümrük Müsteşarlığı’yla birlikte devam ettirildiğini kaydetti.

137 oda ve borsa ortak

Hamzabeyli Sınır Kapısı’nın modernizasyon çalışmalarını yürütecek Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız da, söz konusu projeleri gerçekleştirilmek için Odalar Birliği tarafından 2005 yılında kurulan şirketin sermayesinin bugün 100 milyon YTL’ye ulaştığını ve 137 oda ile borsanın da şirkete ortak olduğunu belirtti.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı da şunları dile getirdi: “Yüksek Planlama Kurulu’nun kararı ile Gümrük Müsteşarlığı’na yetki verdiği Dereköy Gümrük Kapısı’nın yeniden yapılanması ise Bulgaristan ile süregelen görüşmeler çerçevesinde yolun TIR trafiğine açılması halinde gerçekleştirilecek. Son olarak Pazarkule Gümrük Kapısı’nın da bu model ile yenilenmesi amacıyla Yüksek Planlama Kurulu’ndan yetki istendi.

Edirne şehir merkezine yaklaşık 40 km, Lalapaşa ilçesinde Hamzabeyli Sınır Kapısı, ilk aşamada acilen ve mevcut bütçe imkanları ile inşa edilerek 2005 yılında Sayın Başbakanımız tarafından resmi törenle açıldı. İlave inşaatları ve yeniden çalışmaları ile birlikte Hamzabeyli Gümrük Kapısı projesi Kapıkule Gümrük Kapısı ile bir bütünlük arz ediyor.”

Yeni projelendirmeye göre her iki gümrük kapısının özellikle TIR trafiği yönünden birbirini takviye eder nitelikte olacağını kaydeden Yazıcı, yurtdışına çıkış yapan araçlara akaryakıt temini amacıyla bir akaryakıt satış istasyonu kurulacağını bildirdi. Peronların kapasitesinin arttırılacağını ve yolcu ihtiyacını karşılamaya yönelik tesislerin yapılacağını kaydeden Yazıcı, yasa dışı eşya trafiğini kontrol ve önlemeye yönelik olarak x-ray cihazı ile güvenlik kamera sistemleri kurulacağını ifade etti.

Projenin toplam maliyetinin yaklaşık 10 milyon 740 bin YTL olacağını anlatan Yazıcı, projenin işletme süresinin de 7 yıl olarak belirlendiğini kaydetti.