MEDYA MERKEZİ

MEDYA MERKEZİ

TOBB Kapıkule'de Kuyruğu Bitirecek
Eklenme Tarihi : 28.08.2007

Kapıkule Sınır Kapısı’nın modernizasyonu ve işletilmesini sağlayacak anlaşma Edirne’de imzalandı. 131 milyon YTL’ye yenilenecek kapıyı TOBB 20 yıl süreyle işletecek Geçen yolcu ve araç trafiği bakımından dünyanın en büyük ikinci, Avrupa’nın da en büyük sınır kapısı olan Kapıkule’nin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) iştiraki olan Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş.’ye devri dün Kapıkule’de imzalanan anlaşma ile gerçekleştirildi.

Haber Küpürü

Kapıkule Sınır Kapısı’nın modernizasyonu ve işletilmesini sağlayacak anlaşma Edirne’de imzalandı. 131 milyon YTL’ye yenilenecek kapıyı TOBB 20 yıl süreyle işletecek

Geçen yolcu ve araç trafiği bakımından dünyanın en büyük ikinci, Avrupa’nın da en büyük sınır kapısı olan Kapıkule’nin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) iştiraki olan Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş.’ye devri dün Kapıkule’de imzalanan anlaşma ile gerçekleştirildi. Devir töreninde konuşan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen dört yıl önce kuyrukların sona ermesi için Bulgaristan Dışişleri Bakanı ile birlikte çalışma yaptıklarını belirterek, ‘’Türkiye’nin dış ticaretinin 250 milyar dolar olduğu ortamda, buna yakışan gümrük kapılarının olması önemli ‘’dedi.

18 Ay Sürecek

Törende bir konuşma yapan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise Türkiye’de ihracatın yüzde 53’ünün, dış ticaret hacminin yüzde 40’ının kara sınır kapıları kullanarak gerçekleştirildiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, ‘’Türkiye’nin en büyük kara sınır kapısı Kapıkule de bu kapsamda 131 milyon YTL’ye yenilenecek. Sınır kapısının yenilenmesi ile birlikte yılın üçte birinde oluşan TIR kuyrukları ve gurbetçilerin sınırda uzun süre beklemeleri sona erecek’’ dedi. TOBB sınır kapılarının modernizasyon işlerini gerçekleştirmek için kurduğu Gümrük ve Turizm İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız’ a göre Kapıkule’nin inşaatı 131 milyon 980 bin YTL’ye mal olacak ve işletme süresi 20 yıl.