MEDYA MERKEZİ

MEDYA MERKEZİ

TOBB Kapıkule'ye 132 Milyon YTL'ye Modern Kapı Yapacak
Eklenme Tarihi : 28.08.2007

Kapıkule Gümrük Kapısı, yap – işlet – devret modeliyle dün TOBB’ a 20 yıllığına devredildi. Kapıkule, 132 milyon YTL’ye modernize edilecek ve çalışmalar 18 ayda tamamlanacak Gümrük kapılarının özel sektör eliyle modernize edilerek işletilmesine yönelik proje, dün önemli bir anlaşma ile yeni bir boyuta taşındı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye’nin en önemli gümrük kapısı Kapıkule’yi yap – işlet – devret(YİD) modeli ile devraldı. Anlaşmaya Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu imza koydu.

Haber Küpürü

Kapıkule Gümrük Kapısı, yap – işlet – devret modeliyle dün TOBB’ a 20 yıllığına devredildi. Kapıkule, 132 milyon YTL’ye modernize edilecek ve çalışmalar 18 ayda tamamlanacak

Gümrük kapılarının özel sektör eliyle modernize edilerek işletilmesine yönelik proje, dün önemli bir anlaşma ile yeni bir boyuta taşındı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye’nin en önemli gümrük kapısı Kapıkule’yi yap – işlet – devret(YİD) modeli ile devraldı. Anlaşmaya Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu imza koydu.

Yapılan anlaşmaya göre Kapıkule Gümrük Kapısı 132 milyon YTL’ye modernize edilecek. Projeyi 18 ayda tamamlamayı planlayan TOBB, kapıyı 20 yıl işletecek.

Nusaybin Sırada

Törende bir konuşma yapan Tüzmen, gümrük kapılarına, Türkiye için hedeflenen 250 milyar dolar ihraç rakamı nedeni ile büyük önem verdiklerini belirterek, ‘’Kapıların daha verimli çalışması için modernizasyon şart. Bu kapı dünyada ikinci, Avrupa’da ise birinci büyük kapı. Kapıkule yılda 400 bin araç ve 4 milyon kişinin geçiş kapısı’’ dedi. Tüzmen ayrıca Habur, İpsala ve Cilvegözü sınır kapılarında modernizasyon çalışmalarının tamamlandığını, dört kapının da önümüzdeki günlerde açılacağını açıkladı.

Tüzmen şöyle devam etti: ‘’Sarp, Hamzabeyli, Dreköy ve Nusaybin kapılarında protokol çalışmaları bitti. Önümüzdeki günlerde imza atılacak. Bu kapılar da YİD modeli ile hayata geçecek. Bu konuda TOBB elini taşın altına koymasını iyi biliyor’’.

Türkiye Ortada

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, ihracatın yüzde 53’ü, dış ticaret hacminin de yüzde 40’ının nakliyesinin karayolu ile gerçekleştirildiğini belirtti. Doğu kaynaklı üretim ve Batı kaynaklı üretim merkezlerinin tam ortasında olan Türkiye’ye, sınır kapılarının modernize edilmesinin büyük avantaj sağlayacağını söyleyen Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: ‘’Sarp sınır kapısı modernizasyonun da sözleşme ve projelendirme çalışmaları sonuçlandırılmak üzere. Bu projenin Kapıkule ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilmesi planlanıyor.’’

14 Yolcu 5 TIR Peronu Olacak

İmza töreninde konuşan Gümrük ve Turizm İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız ise modernizasyon için 131 milyon 980 bin YTL yatırım gerçekleştirileceğini söyledi.

Modernizasyon sonrasında ise Türkiye’ye giriş tarafından 14 adet yolcu peronu ve 5 adet TIR peronu olacağını açıklayan Parmaksız, Türkiye’den çıkış tarafında ise 7 adet yolcu peronu ile 6 adet TIR peronu olacağını açıkladı.