MEDYA MERKEZİ

MEDYA MERKEZİ

TOBB, Sınır Kapılarına 210 Milyon Dolarlık Yatırım Yaptı
Eklenme Tarihi : 27.03.2012

Hisarcıklıoğlu, Artvin, Rize ve Trabzon’daki ziyaretleri öncesi uçakla Gürcistan’ın Batum kentine, buradan da Türkiye ile Gürcistan’ı birbirine bağlayan Sarp Sınır Kapısı’na geldi. Sınır kapısında incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi alan Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın bütün sınır kapılarının modernizasyonunu yap-işlet-devret modeliyle TOBB’a verildiğini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, Artvin, Rize ve Trabzon’daki ziyaretleri öncesi uçakla Gürcistan’ın Batum kentine, buradan da Türkiye ile Gürcistan’ı birbirine bağlayan Sarp Sınır Kapısı’na geldi.

Sınır kapısında incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi alan Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın bütün sınır kapılarının modernizasyonunu yap-işlet-devret modeliyle TOBB’a verildiğini söyledi.

Türkiye’nin ticaretinin büyük bir kısmının kara sınır kapılarından yapıldığını belirten Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin ticaretinin yaklaşık yüzde 50’si kara sınır kapılarıyla yapılıyor. Bundan dolayı sınır kapılarının modernizasyonu işi TOBB’a verildi. TOBB’un bu kara gümrük sınır kapılarına yaptığı yatırımların toplam tutarı yaklaşık 210 milyon dolar civarında. Ve o günden bu güne kadar hem devletimizin cebinden para çıkmadı hem de o günden bu güne kadar Gümrük Ticaret İşletme AŞ olarak devlete 91 milyon dolar para verdik. Yani devletin cebinden para çıkmadığı gibi ilave olarak devletin cebine para girdi.”

 Modernize edilen Sarp Sınır Kapısı’nın açılışının da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili tarafından gerçekleştirildiğini belirten Hisarcıklıoğlu, "Sarp’ta yatırım tutarımız yaklaşık 22 milyon dolar ve o gün bu kapının potansiyelinin yüksek olduğunu, özellikle Türkiye tarafındaki alanın şişenin boğaz kısmı gibi dar olduğunu, onun için problem olacağını ifade etmiştik ama o gün kapasite düşüktü. Ama bu gün geldiğimiz noktada bizim taraftaki o darlığın getirdiği sıkıntıyı yaşıyoruz” dedi.

Hisarcıklıoğlu,"Sarp’da bu güne kadar 22 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını ve devletin kasasına yaklaşık 6 milyon 200 bin dolar civarında vergi girdiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Sarp Sınır Kapısı’nda son bir yılda tır geçişindeki artış yüzde 28, yani yaklaşık 233 bin civarında tır geçmiş. İnsan sayısında büyük patlama yaşanıyor. 2011 yılı itibariyle yaklaşık 3,5 insan buradan geçti. 2012 yılında yaklaşık 5 milyon insanın Sarp Sınır Kapısı’ndan geçmesini bekliyoruz. 5 milyon kişi buradan geçtiği zaman Kapıkule Sınır Kapısı’ndan, yani Türkiye’nin batısından daha çok insan Sarp Sınır Kapısı’ndan geçmiş olacak. Bu da bir rekor olmuş oluyor. Aslında bu anlamda Türkiye’nin doğusu ile batısı aynı noktaya gelmiş oldu.

Sarp’ta yaya geçişleri kolaylaşacak

Sarp Sınır Kapısı’ndaki yaya geçişlerinin daha modern hale getirilmesi için Gümrük ve Ticaret Bakanlığının bir projeyi onayladığını belirten Hisarcıklıoğlu, "Projenin ihalesi tarafımızdan yapıldı, inşallah müteahhit şirket çalışmaya başlayacak ve 3 ay içinde bitirmeyi öngörüyoruz. Yani toplam 4 ay sonra buradaki yaya yolu da Gürcistan tarafındaki gibi modern hale gelmiş olacak” dedi.