MEDYA MERKEZİ

MEDYA MERKEZİ

TOBB'a 'Gürcistan Tarafını da Yap' Teklifi
Eklenme Tarihi : 06.03.2009

TOBB tarafından modernizasyonu gerçekleştirilen Sarp Sınır Kapısı tesisleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili tarafından hizmete açıldı.

Haber Küpürü

TOBB tarafından modernizasyonu gerçekleştirilen Sarp Sınır Kapısı tesisleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili tarafından hizmete açıldı.

TOBB tarafından YİD modeliyle modernizasyonu gerçekleştirilen ve temeli Mart 2008’de atılan Sarp Sınır Kapısı hizmete açıldı. Açılışa Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile bürokratlar katıldı.

Açılışta konuşan Başbakan Erdoğan, Gürcistan ve Türkiye halkını 70 yıldır birbirinden ayıran sınırın sanal bir kapı, bir formalite kapı haline gelmesi gerektiğini bildirdi. Bunun için bürokratik engellerin bir an önce aşılması gerektiğine dikkat çeken Başbakan Erdoğan, “Buraya geldiğimizde Saavaşkili ile konuştuk, bizim bu tarafa yapılan tesisi sizin tarafa da yapalım dedik. Kendisi de “Hemen öğleden sonra başlayabiliriz” dedi. TOBB da hazırsa bu işe başlanabilir” dedi.

Bugüne kadar yaşanan her süreçte Türkiye’nin Gürcistan’ın yanında bulunduğunu kaydeden Erdoğan, bundan sonra da destek olmaya devam edeceklerini söyledi. Gürcistan ve Türkiye’yi birbirine bağlayacak olan İpek Demiryolu projesinin önemine dikkat çeken Başbakan Erdoğan “Bu tren yolu Pekin ve Londra arasındaki bağlantıyı sağlayacak. Boğazdan geçişi sağlayacak olan Marmaray Projesi de 2013 yılında bitiyor. Avrupa ve Asya bağlantıları farklı şekilde kurulacak. Dostluğun pekiştiği, ticaretin arttığı ve turizmin geliştiği farklı bir bölge olacak” dedi.

Sarp Sınır Kapısı’nın Gürcistan için dünyadaki en önemli sınırlardan bir tanesi olduğunu belirten Saakaşvili iki ülke arasında suni sınırların ortadan kaldırılması gerektiğini bildirdi. Batum’un artık uzak bir şehir olmaktan çıkacağını ifade eden Saakaşvili “Türk yatırımcılar ve Türk inşaat sektörünün desteğiyle bir cazibe yaratılacak; bundan sonra Batum her geçen gün daha güzelleşecek” şeklinde konuştu. Saakaşvili Türk müteahhitleri tarafından inşa edilen Batum Hilton’un da en kısa sürede açılacağını bildirdi. “Türkiye’nin çok büyüyeceğine inancım sonsuz” diyen Saakaşvili kısa bir süre sonra Sırp Sınır Kapısı’ndaki yönetimin ortak hale geleceğini bildirdi.

Ortak Sınır Kapısı Modeli Uygulanabilir

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Sarp Sınır Kapısı’yla birlikte hizmet kapasitelerinin 4 katına çıktığını söyledi. Sınır kapıları modernizasyonu için bugüne kadar 185 milyon dolar harcadıklarını belirten Hisarcıklıoğlu elde edilen gelirlerden 25 milyon TL’den fazla vergi sağlandığını kaydetti. Sarp Sınır Kapısı için 20 milyon dolar yatırım yapıldığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, “Yıllık yolcu sayısı 1 milyon 300 binden 4 milyona, araç sayısı ise 750 bine çıkartıldı” dedi. Hisarcıklıoğlu, iki ülke arasında ortak sınır kapısı modelinin uygulanabildiğine dikkat çekti.