MEDYA MERKEZİ

MEDYA MERKEZİ

TOBB'dan Hamzabeyli'nin Yenilenmesine 10,8 Milyon YTL
Eklenme Tarihi : 25.01.2008

Hamzabeyli Gümrük Kapısı’nın modernizasyonu Türkiye Odalar Borsalar Birliği(TOBB) tarafından yaılacak. TOBB, 10 milyon 740 bin 900 YTL’ye Yap-İşlet-Devret modeliyle(YİD) yenileyeceği gümrük kapısını 7 yıl işletecek.

Haber Küpürü

Hamzabeyli Gümrük Kapısı’nın modernizasyonu Türkiye Odalar Borsalar Birliği(TOBB) tarafından yaılacak. TOBB, 10 milyon 740 bin 900 YTL’ye Yap-İşlet-Devret modeliyle(YİD) yenileyeceği gümrük kapısını 7 yıl işletecek.

 Sınır Kapısı Modernizasyonu Protokolü Gümrük Müsteşarlığı ile TOBB arasında dün yapıldı. Protokole katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Türkiye’nin uluslararası sermayenin cazibe merkezi olduğunu belirterek, “2001” yılı sonu itibariyle 5 bin 65 olan uluslararası sermayeli şirket sayısı 2007 yılında 16 bini geçti” dedi.

 Yazıcı, Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki sınır kapılarının yenilenmesine ağırlık verdiklerini ifade etti. Yazıcı, yurtdışına çıkış yapan araçlara akaryakıt temini amacıyla Hamzabeyli Gümrük Kapısı’nda akaryakıt satış istasyonu kurulacağını, peronların kapasitelerinin de arttırılacağını söyledi.

 Yazıcı, modernizasyon maliyetinin 10 milyon 740 bin olacağını, işletme süresinin ise 7 yıl olarak belirlendiğini sözlerine ekledi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise, 270 milyar doları aşan dış ticaret hacminin yüzde 40’ının kara sınır kapıları aracılığıyla gerçekleştirildiğini belirtti.

 500 bin araç geçecek

Hisarcıklıoğlu, giriş-çıkış yapan toplam yolcuların da yüzde 30’dan fazlasının kara gümrük kapılarını kullandığını söyledi.  Hamzabeyli’nin hizmete sunulmasının, Kapıkule Gümrük Kapısı Projesi’nin kısa bir süre içinde tamamlanması açısından da hayati önem arz ettiğini belirtti. Hisarcıklıoğlu, modernizasyon öncesinde Hamzabeyli’de yıllık yaklaşık 220 bin araç ve 350 bin yolcuya hizmet verildiğinin altını çizdi. Hisarcıklıoğlu, modernizasyonun tamamlanmasıyla birlikte gümrük kapısının 500 bin araç ve 1 milyon 500 bin yolcuya hizmet vereceğini dile getirdi.

 Lokanta ve Banka da Olacak

Modernizasyon sonrası toplam 67 bin 155 metrekare açık alana sahip olan Hamzabeyli Gümrük Kapısı’nda 13 bina, 16 muayene peronu, 2 kantar ve 2 adet x-ray araç tarama cihazı yer alacak. Gümrük hattı dışı eşya satış mağazalarını da içeren ticari alanlar, tek bir çatı altında toplanarak yolcu tarafında 430 metrekare, TIR tarafında ise 900 metrekare kapalı alandan oluşturulacak. Ayrıca, alana free-shop, lokanta, banka ve cafe de yapılacak.