MEDYA MERKEZİ

MEDYA MERKEZİ

Van Kapıköy Sınır Kapısı'nın Temeli Atıldı
Eklenme Tarihi : 25.08.2016

TOBB'un 70 milyon lira yatırımıyla modernizasyonunu gerçekleştireceği Van Kapıköy Sınır Kapısı, İran ve Orta Asya ile ticaretin artmasını sağlayacak. Gümrük Bakanı Tüfenkci tarihi bir adım atıldığını, Van'ın ticaret merkezi olacağını söyledi. İran ve Orta Asya'yla olan ticaretin artırılması için önemli bir adım atıldı. İki ülke arasındaki ticaretin en önemli unsuru olan Van Kapıköy Sınır Kapısı'nın modernizasyonu dün yapılan temel atma töreniyle başladı. TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, "Bu kapı sadece İran'la değil, Orta Asya ve Türk Cumhuriyetleri ile olan ticaret hacmini de artıracak." dedi.

Asya Kapısının Temeli Atıldı

TOBB'un 70 milyon lira yatırımıyla moernizasyonunu gerçekleştireceği Van Kapıköy Sınır Kapısı, İran ve Orta Asya ile ticaretin artmasını sağlayacak. Gümrük Bakanı Tüfenkci tarihi bir adım atıldığını, Van'ın ticaret merkezi olacağını söyledi. İran ve Orta Asya'yla olan ticaretin artırılması için önemli bir adım atıldı. İki ülke arasındaki ticaretin en önemli unsuru olan Van Kapıköy Sınır Kapısı'nın modernizasyonu dün yapılan temel atma töreniyle başladı. TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, "Bu kapı sadece İran'la değil, Orta Asya ve Türk Cumhuriyetleri ile olan ticaret hacmini de artıracak." dedi.

TOBB'un yapacağı Kapıköy Sınır Kapısı'nın modernizasyonu için temel atma töreni, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcklıoğlu ve İranlı yetkililerin de katıldığı bir törenle yapıldı. Törende konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Van'ı dünya markası yapmak için çalışıyoruz." dedi. Tarihi bir adım atıldığını belirten Tüfenkci, "560 kmlik İran sınırının 300 km'si Van'da. İran pazarına açılan bir kapıdan bahsediyoruz. Burada ticaret merkezi de oluşsun istiyoruz." ifadelerini kullandı.

46 Yıllık Rüya

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da Kapıköy için 70 milyon lira yatırım yapacaklarını belirtti. Mevcut hali ile kapının 18.000 m2alana sahip olduğunu, bunu 4 katına çıkaracaklarını kaydeden Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: "Yeni Kapıköy Gümrük Kapısı 10.000 m2'si kapalı alan toplam 70.000 m2 alan olacak. 2017 sonunda kapı faaliyete başlayacak. Kapıköy açıldığında, 46 yıllık rüya gerçek olacak. Van tekrar eski ihtişamını geri kazanacak. Sadece İran ile değil, Orta Asya ve Türk Cumhuriyetleri ile olan ticaret hacmini de artıracak. Bu yeni kapıyla beraber, Van'da bir Lojistik Merkezi'nin kurulması, organize sanayi bölgesinin büyütülmesi, Van'daki altyapı iyileştirmesi gibi müjdelerin de gelmesini bekliyoruz." 

Kapıköy Sınır Kapısı, TOBB'un modernize ettiği 11. kapı olacak. Modernize edilen kapılarda bekleme süresi yarı yarıya azalırken, geçiş işlemi de 4 katına çıktı. Bu kapılarda 725 milyon liralık yatırım yapıldı. Modernizasyonu yapılacak Kapıköy, İran'ın en zengin ikinci kenti Tebriz'e 250 km uzaklıkta. Bölgenin ticaret ve turizm merkezi haline gelmesini sağlayacak kapı, tren yolu hizmeti de verebilen tek kapı.