MEDYA MERKEZİ

MEDYA MERKEZİ

Yassıada “ Camp David” olacak
Eklenme Tarihi : 15.05.2015

27 Mayıs 1960 Darbesi’nden sonra devrilen Demokrat Parti yönetimi, Milli Birlik Komitesi tarafından Yassıada’da kurulan özel bir mahkemede yargılandı. DP Hükümeti’nin Başbakanı Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatihin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ın da aralarında olduğu 15 parti yöneticisi hakkında anayasal düzeni bozma ve değiştirmeye kalkışmak suçundan idam kararı alındı.

“İdama giden yargılamanın yapıldığı ada”

27 Mayıs 1960 Darbesi’nden sonra devrilen Demokrat Parti yönetimi, Milli Birlik Komitesi tarafından Yassıada’da kurulan özel bir mahkemede yargılandı. DP Hükümeti’nin Başbakanı Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatihin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ın da aralarında olduğu 15 parti yöneticisi hakkında anayasal düzeni bozma ve değiştirmeye kalkışmak suçundan idam kararı alındı. Menderes, Zorlu ve Polatkan, 16 Eylül 1961 sabahı İmralı adasında idam edildiler.
 

YASSIADA İSTANBUL’UN CAMP DAVİD ‘İ OLACAK

“Yaslı ada” olarak Yassıada’yı bu projeyle arabuluculuk görüşmelerinin yapıldığı barış adasına dönüştüreceklerini belirten Başbakan Davutoğlu, “Eğlence amaçlı kullanılmayacak, ben burada alkıştan bile edep ediniyorum” dedi

İdam edilen eski Başbakan Adnan Menderes’in yargılandığı Yassıada ve yakınındaki Sivriada’ yı müze ve kongre merkezine dönüştürecek projenin temeli dün Başbakan Ahmet Davutoğlu, Menderes’in gelini Ümran Menderes, Celal Bayar’ın torunu Emine Gürsoy Naskali ve Yassıada’da yaşamını yitiren dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Faruk Oktay’ın oğlu Emre Oktay tarafından atıldı. Davutoğlu, “Demokrasi ve Özgürlük Adaları” projesiyle “yaslı ada” olarak andığı Yassıada’yı arabuluculuk görüşmelerinin yapıldığı barış adasına dönüştüreceklerini söyledi.

Demokrat Parti’nin (DP) iktidara gelişinin 65. Yıldönümünde Yassıada’da gerçekleşen temel atma töreniyle Türk siyaset tarihinde kötü anıları çağrıştıran Yassıada ve bitişiğindeki Sivriada’nın “Demokrasi ve Özgürlük Adaları” olarak anılmasının ilk adımı atıldı. Törene Adnan Menderes’in gelini Ümran Menderes ve Celal Bayar’ın torunu Emine Gürsoy Naskali de katılırken ilk kez Yassıada’ya geldiğini belirten Ümran Menderes , Adnan Menderes ve arkadaşlarının ülkeye hizmetten başka amaçları olmadığını ve haksız yere yargılandıklarını belirtti. Menderes, “Unutulmadılar, unutulmayacaklar. Gençler bu adayı unutmamalıdır. Burası Yassıada değil Yaslı ada” dedi.

Yeşil ve doku korunacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu da, projeyle adayı Camp David gibi arabuluculuk ve barış görüşmelerinin yapıldığı bir barış adasına dönüştüreceklerini söyledi. Davutoğlu projeyle ilgili şunları kaydetti ;

“ Şehit başbakanımızın arkadaşlarının hatırasına bir nebze halel getirecek hiçbir eylem ve hiçbir toplantıya burada izin vermeyiz. Yassıada ve Sivriada’ daki hatıralar muhafaz edilecek. Sivriada ve Yassıada burada yaşananlarla yaşayacak. Buradan izler silmeyeceğiz, aksine yaşatacağız. Yargılamanın yapıldığı salon muhafaza edilecek, gelecek nesillere ve dokuya zarar verilmeyecek. Burada bir tek ağaç eksilirse yerine ağaç dikilecek. Yeşil alan kesinlikle bugünkünden fazla olacak. Yıkılacak olan binalar lojman olarak kullanılan geçmişte tarihi değeri olmayan binalar olacak. Bu alanın kullanılması demokrasi ve özgürlük kavramlarıyla uyumlu şekilde olacak. Camp David gibi arabuluculuk ve barış merkezi yapılacak. İstanbul’da arabuluculuk ve barış merkezi kurma kararımız vardı8. İstanbul’u bir barış şehri yapmak istiyoruz. Buraya yapılan otel düzenlemesi kesinlikle eğlence maksatlı kullanılmayacak. Ben burada alkıştan bile edep ediniyorum. Kongrelerde katılanların kalması için kullanılacak”.


"TBMM' yi burada toplayalım"

“Muhalefet partilerine çağrı yapıyorum. Buradaki proje tamamlandığında 27 Mayıs’ta TBMM sembolik olarak burada toplansın. Bir daha TBMM’ye kimsenin kilit vuramayacağını cümle aleme göstermek için her 27 Mayıs’ta burada özel bir celse yapalım. Yassıada bir intikam için demokrasi barış adası haline dönüşmüyor, aksine kalıcı bir barışı, insanlık onuru ve özgürlüğü inşa etmek için yola çıkıyoruz. Bir daha hiçbir zaman bu darbe yaşanmayacak. Adnan Menderes gibi bir şahadetle yaşamamız sona erecekse başımız gözümüz üstüne. Bundan çok daha büyük bir onur olamaz. Bunu mübarek düğün diye karşılarız.”

 

SÜREÇ NASIL GELİŞTİ

2011’de önce Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilen Yassıada ile Sivriada, ardından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) iştiraklerinden Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş.’ ye devredildi. Bakanlık tarafından yatırım izni verilen adalar, geçtiğimiz 6 Mayıs’ta inşaat ruhsatı çıkarıldı. TOBB tarafından yap-işlet-devret modeli ile yapılacak projenin 103bin 700 metrekare büyüklüğünde olması planlanıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verdiği turizm yetki belgesiyle Yassıada’ya müze ile4 yıldızlı otel inşaa edilecek. Proje kapsamında Adnan Menderes’in hatırasını yaşatması için birde uluslararası kongre merkezi inşaa edilecek.