MEDYA MERKEZİ

MEDYA MERKEZİ

Yenilenen Dilucu Gümrük Kapısı Açıldı
Eklenme Tarihi : 21.10.2015


Bakan Aşçı, gümrük hizmetlerini hızlandırmak ve beklemeyi azaltmak için tesisleri modernize ettiklerini belirtirken, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ise, “Dilucu ile Iğdır’ın geleceği çok daha parlak olacak” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı, Bakanlık olarak Türkiye’yi ticaretin daha kolay ve güvenli yapıldığı bir ülke konumuna getirmek için çabaladıklarını belirterek, “Gümrük hizmetlerini çok hızlı ve etkin bir şekilde sürdürebilmek, sınır kapılarındaki beklemeyi azaltmak için işte bu kapıları (Dilucu Gümrük Kapısı) yapıyoruz, tesisleri modernleştiriyoruz.” dedi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yenilenen Iğdır’daki Dilucu Gümrük Kapısı’nın resmi açılışı nedeniyle tören düzenlendi. Törende konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı, geçen ay uğradıkları bombalı terör saldırında şehit olan Dilucu Gümrük Kapısı’nda görevli 13 polise Allah’tan rahmet diledi.

"Ticaret erbabımız durmamalı"

Türkiye’nin 23 çeyrektir kesintisiz olarak büyüdüğünü belirten Aşçı, ülke ekonomisinin 2002-2014 yılları arasında yıllık ortalama yüzde 5 büyüme gösterdiğini kaydetti. Söz konusu büyüme rakamlarının yeterli görülemeyeceğini ifade eden Aşçı, “Ticaret erbabımız durmamalı, büyümeli” diye konuştu.

Dış ticaretin, ticaretin önemli bir unsuru olduğunu dile getiren Aşçı, rekabet gücüne sahip ülkelerin küresel hasıladan daha fazla pay aldıklarına dikkati çekti.

Bakanlık olarak Türkiye’yi ticaretin daha kolay ve güvenli yapıldığı bir ülke konumuna getirmek için çabaladıklarını anlatan Aşçı, “Gümrük hizmetlerini çok hızlı ve etkin bir şekilde sürdürebilmek, sınır kapılarındaki beklemeyi azaltmak için işte bu kapıları yapıyoruz, tesisleri modernleştiriyoruz” ifadesini kullandı.

"Iğdır' ın geleceği daha parlak olacak"
 

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu da Dilucu Gümrük Kapısı’nın temelinin yaklaşık 1,5 yıl önce atıldığını belirterek, böyle bir işe vesile olduğu için eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’ya teşekkür etti. Bakan Aşçı’nın da bürokrat olduğu dönemlerden bugüne kadar gümrük işleri konusunda çok emeğinin bulunduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, Iğdır’ın hizmeti hak eden bir il olduğunu söyledi. İhracat, istihdam ve üretimin arttığı yerde zenginliğin de artacağını kaydeden Hisarcıklıoğlu, “ Dilucu ile Iğdır’ın geleceği çok daha parlak olacak” dedi. Dünyadaki üretimin yüzde 60’ının Türkiye’nin doğusundaki ülkelere kaydığına dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin bu anlamda küresel ticaretin geçiş köprüsü konumuna geleceğinin altını çizdi. Gümrük kapıları konusunda bu zamana kadar 725 milyon liralık yatırım gerçekleştirdiklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, yenilenen gümrük kapılarının navlun maliyetlerini azaltması nedeniyle özel sektörün yıllık 410 milyon lira tasarruf ettiğini sözlerine ekledi. Açılışa katılan eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da Türkiye’nin her alanda devrim artmasının önemine işaret etti. Iğdır Valisi Davut Haner ise gümrük kapılarının ülkelerinin aynası olduklarını ifade ederek, Dilucu’nun modern ve Iğdır’a yakışır bir gümrük kapısı olduğunu kaydetti. Bu arada Bakan Aşçı ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası’nın Iğdır’ın Aralık ilçesinde yaptırdığı ortaokulunun resmi açılışını da gerçekleştirdi.

Öğrencilere çok çalışmaları tavsiyesinde bulunan Aşçı, “ Hükümet oalrak 2002 yılından bu yana eğitime ve sağlığa bütçeden en fazla payı ayırdık. Nerede eğitim ihtiyacı varsa hükümet orada olmuştur” diye konuştu.