MEDYA MERKEZİ

MEDYA MERKEZİ

Kapıköy Gümrük Kapısı Açılış Töreni
Eklenme Tarihi : 20-03-2019

Yap-İşlet-Devret modeliyle yapımı tamamlanan, Asya’nın Anadolu’ya geçiş noktası olacak olan, İran ile ikili ilişkilerimizi güçlendirecek stratejik bir öneme sahip Kapıköy Gümrük Kapısı’nın açılış töreni 19 Mart 2019’da gerçekleştirildi.

Haber Küpürü

Yap-İşlet-Devret modeliyle yapımı tamamlanan, Asya’nın Anadolu’ya geçiş noktası olacak olan, İran ile ikili ilişkilerimizi güçlendirecek stratejik bir öneme sahip Kapıköy Gümrük Kapısı’nın açılış töreni 19 Mart 2019’da gerçekleştirildi.

Yaklaşık 112 milyon Türk lirasına mal olan Kapıköy Gümrük Kapısı, diğer projelerde olduğu gibi yolculara daha hızlı ve verimli hizmet vermek amacıyla en son teknolojilerle donatılmış olarak modern bir şekilde tasarlanıp hizmete sunulmak üzere açıldı.

Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Van Valisi M. Emin Bilmez, İran İslam Cumhuriyeti Hoy kenti Valisi Mohammed Abedi, Gümrük ve Turizm İşletmeleri Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, bölge oda/borsa başkanları ve işadamlarının katılımlarıyla gerçekleşen açılış töreninde verilmek istenen ortak mesaj yapılan açılışla iki ülke arasındaki ticaretin artmasına imkân tanınması ve bu vesile ile her iki ülkenin zenginleşmesine önemli bir değer katacak olmasıydı.

-Ticaret Bakanı Sn. Ruhsar Pekcan

Temel hedefin ticaretin önündeki engelleri kaldırmak olduğunu söyleyerek “Gümrüklerde hızlı ve kolay ticaretin yapılmasını sağlamayı hedefliyoruz. Gümrüklerimiz ne kadar emniyetli ve hızlı olursa ticaretimiz ve büyümemiz o kadar hızlı olur. İran ile olan kara hudut kapılarının modernizasyonuna çok önem verdik” dedi.

“Kapıköy Gümrük Kapısı Van’ın turizm ve ticaretinin gelişmesine özel katkı sunacaktır” diyen Bakan Ruhsar Pekcan, İran Hoy Bölgesi Valisi’nden karşı taraftaki yolun bir an önce bitirilmesini istedi. Pekcan, “Tek durak sistemine geçmek için İran ile alt yapımız hazır. Araçlar bir tek noktada duracak ve iki taraf için de bilgiler paylaşabilir olacak. Ülkelerin refah düzeyinin artması bu kapıların aktif bir şekilde çalışmasına bağlı” diye konuştu. Bakan Pekcan gümrüklerde dijitalleşmeye önem verdiklerinin de altını çizerek, kâğıtsız gümrük uygulamasına önem verdiklerini sözlerine ekledi.

-TOBB Başkanı Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Kapıköy Gümrük Kapısı için şunları söyledi: ““18 bin m²’den, 70 bin m²’ye, yani 4 katına çıkardık. En son teknoloji X-Ray, kamera ve geçiş sistemleriyle donattık. Kapıköy ile Van’ın 50 yıllık hayali gerçekleşmiş olacak. Van tekrar eski ihtişamını geri kazanacak,  zenginleşecek, ticaret ve turizm merkezi haline gelecek. Burası Anadolu’nun, Asya’ya açılan kapısı, Asya’nın da Anadolu’ya geçiş noktası olacak. Ayrıca, İranlı kardeşlerimizle daha çok buluşmaya, konuşmaya, iş yapmaya başlayacağız” dedi.

-GTİ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sn. M. Arif Parmaksız

“2005 yılında kurulmuş olan Şirketimiz 10 sınır kapısı ve 1 iç gümrük olmak üzere toplam 11 tesisi bakanlığımızın hizmetine sunmuştur. Hem mevcut sınır kapılarımıza yatırım yapmaya hem de Ticaret Bakanlığımızla birlikte yeni projeler üzerinde çalışmaya yoğun bir şekilde devam ediyoruz.

Van’a 100 km uzaklıkta bulunan Kapıköy Gümrük Kapısı’nda; 70.000 m² alan üzerine kurulu toplam 13.000 m² kapalı alan bulunmakta olup ayrıca tesisimize yakın bir noktada hizmet veren kurum çalışanlarının kullanımına sunulmak üzere 100 dairelik bir lojman ve sosyal tesis inşa edilmiştir” dedi. Sözlerini iki kardeş ülke için olumlu sonuçlar getireceğini ifade ederek bitiren GTİ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Parmaksız bu projenin hayata geçirilmesini sağlayan başta Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan’a ve başta Sayın Bülent Tüfenkci olmak üzere tüm eski bakanlara, değerli Ticaret Bakanlığı bürokratlarına, değerli TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na ve TOBB Yönetim Kuruluna, Şirket Ortakları başta olmak üzere, buraya değer katan herkese teşekkür etti.