Habur Sınır Kapısı

Tamamlandı Şırnak
Toplam Alan 344.300 m2
Kapalı Alan 24.930 m2
Yolcu Kapasitesi 0
Taşıt Kapasitesi 0

Habur Sınır Kapısı Türkiye’nin Irak’a ve bu yolla Ortadoğu’ya açılan sınır kapısıdır. GTİ tarafından 2006 yılında modernizasyonu tamamlanan ve 344.300 m2 lik bir alana kurulan Habur Sınır Kapısı, Ortadoğu ülkelerinin, Türkiye ve Avrupa ile yaptıkları ticaretin en önemli geçiş noktalarından biridir.

Zaman içinde Habur Sınır Kapısı'nda artan ihtiyaca cevap verebilmek için 2020 yılında başlatılan genişleme çalışmaları, 2021 yılının ilk yarısında tamamlanarak sınır kapısının kapasitesi artırılmıştır. Halihazırda, TIR geçişleri için 9 adet giriş, 9 adet çıkış olmak üzere toplamda 18 adet, akaryakıt tankerleri için 4 adet giriş 4 adet çıkış olmak üzere toplamda 8 adet, otomobil ve otobüsler için 3 adet giriş ve 3 adet çıkış olmak üzere toplam 6 adet peronda hizmet verilmektedir.

Habur Sınır Kapısı’nda yolcular ve TIR şoförleri için ayrı ayrı konumlandırılmış Gümrüksüz Satış Mağazaları (Duty-Free), yeme - içme alanları ve marketlerde alışveriş yapabilme imkânı sunulurken; PTT, sigorta acentesi, wc ve mescit gibi kişisel ihtiyaçların karşılanabileceği ticari ve sosyal alanlar da bulunmaktadır.  

GTİ tarafından son teknolojiyle donatılmış Habur Sınır Kapısı, yeni ve modern yüzü, kaliteli işletme anlayışı ile ülkemizin kalkınma sürecini hızlandırmakta ve bölge halkının da yaşam kalitesinin artmasına destek olmaktadır.

 

Kantar Ücretleri

  • Güncel Fiyat 200 TL

Hizmet Noktaları

  • Setur Free Shop
  • UMAT Türk
  • PTT
  • Market
  • Yeme- İçme Alanları
Arama Yapın