Taşodalar Otel

Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün mülkiyetinde bulunan Taşodalar, GTİ tarafından kiralanarak otel olarak işletilmekte, yurt içi ve yurt dışından  Edirne’ye gelen misafirlerine hizmet vermektedir.

Taşodalar özgün Osmanlı mimarisi ile Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii Külliyesinin bir yapısı gibi  bitişiğindedir. Taş odalar şehrin tarihi ve turistik merkezinde olması sebebiyle 2006 yılında Otel olarak faaliyete geçmesinden sonra yurt içi ve yurt dışı Turizm amacıyla Edirne’ye gelen misafirlerin ilk tercihi olma özelliğini taşımaktadır. Booking.com ’da yüksek bir kalite ve hizmet puanına sahiptir.

Taşodalar hakkında günümüze ulaşan rivayetler;

  • Taşodalar; Fatih Sultan Mehmed’in doğduğu konaktır.
  • Taşodalar’da II.Mehmed (Fatih)’in Sütannesi Ümmü Gülsüm Daye Hatun ile beraber yaşadığını Müzik Öğretmeni Necati Seçkin’in kitaplarında okuruz.
  • Edirne yerel Tarihçisi Araştırmacı/yazar Oral Onur ise Taşodalar’ ı Fatih’in doğduğu ve sünnet düğününün yapıldığı yer olarak ifade eder.
  • Edirne Halkevi’nin 09 Nisan 1936 da Mimar Sinan anma gününde Okullara dağıttığı bir belgede, Edirne’de Mimar Sinan eserleri arasında Taşodalar’ı da görürüz, Koca Sinan Selimiye Camii’ni inşa etme sürecinde Mimar ve Ustaları ile Taşodalar’ ı onarmış ve kullanmıştır.
Arama Yapın