Çıldır -Aktaş Sınır Kapısı

Tamamlandı 2015 Ardahan
Toplam Alan 75.000 m2
Kapalı Alan 19.350 m2
Yolcu Kapasitesi 0
Taşıt Kapasitesi 0

Çıldır-Aktaş Sınır Kapısı, Türkiye’nin Gürcistan’a açılan kapısıdır. Türkgözü Sınır Kapısı ve Sarp Sınır Kapısı ile birlikte Gürcistan’a açılan üç kapıdan biridir. GTİ tarafından son teknolojiyle donatılarak 2015 yılında modernizasyonu tamamlanmış olan Çıldır-Aktaş Sınır Kapısı 75.000 m2 saha üzerine kurulmuştur. Konumu açısından Tiflis, Bakü ve dolayısıyla Orta Asya’ya ulaşımı kolaylaştıracak konjonktürel bir öneme de sahiptir. Bu sınır kapısı Tiflis ve Bakü’ye ulaşımda diğer sınır kapılarına göre daha kısa bir rota imkanı sunarak Sarp Sınır Kapısı üzerindeki yükün bir bölümünü almaktadır.

Çıldır-Aktaş Sınır Kapısı'nın modernizasyonu sayesinde bölge illeri için yeni pazarlara ulaşım imkanı kolaylaşmış olup, dış ticaret hacminin gelişmesine de katkı sağlanmıştır.

Çıldır-Aktaş Sınır Kapısı’nda; TIR geçişleri için 2 adet giriş, 2 adet çıkış toplamda 4 adet peronda, otomobil ve otobüsler için 1 adet giriş ve 1 adet çıkış olmak üzere toplamda 2 adet peronda güvenli ve rahat geçiş imkanı sağlanmaktadır. Sınır Kapısında görevli kamu personelinin kullanımına sunulan 84 daireli lojman binası da bulunmaktadır.

Çıldır-Aktaş Sınır Kapısı’nda Gümrüksüz Satış Mağazası (Duty-Free), yeme - içme alanları, ATM ve sigorta acentesi yer alırken, yolcuların wc ve mescit gibi kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri alanlar da bulunmaktadır.

Kantar Ücretleri

  • Güncel Fiyat 200 TL

Hizmet Noktaları

  • Setur Free Shop
  • UMAT Türk
  • ATM
  • Yeme- İçme Alanları
Arama Yapın